Gubałówka Kolejka PKL

Kolej PKL na Gubałówkę

W planach każdego, kto przybywa do Zakopanego powinna się znaleźć wizyta na Gubałówce, szczycie położonym na wysokości 1 126 m n.p.m. To jedno z najciekawszych i najpopularniejszych miejsc w Tatrach.

Na szczyt można wejść pieszo, my jednak polecamy wjazd koleją linowo-terenową. Podróż trwa niecałe 4 minuty. Szczegóły dotyczące biletów i cen dostępne są po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła – Gubałówka kolejka.

PKL Gubałówka – kilka ciekawych informacji

Warto podkreślić, że kolej powstała już w 1938 r., a jej budowa trwała niespełna 170 dni. Była drugą tego typu koleją w naszym kraju, zaraz po tej mieszczącej się w Krynicy-Zdroju. Jej zadanie polegało nie tylko na transporcie turystów, ale również mieszkańców oraz towarów. Pierwsze wagony dostarczyła szwajcarska firma.

W 2001 roku kolej przeszłą gruntowną modernizację. Obecne wagony są wygodne, nowoczesne i posiadają przeszklony dach, co ułatwia podziwianie widoków. Jednorazowo mieszczą ok. 120 osób. Przejazd dostarcza wiele pozytywnych wrażeń. Pokonując różnicę poziomów wynoszącą ok. 300 m nie można nie zachwycić się scenerią. Gwarantujemy, że widoki na długo zapadają w pamięć.

Gdzie dokładnie mieści się kolejka Gubałówka? Jej dolna stacja zlokalizowana jest w centrum Zakopanego. Wiodąca pod nią ul. Na Gubałówkę oferuje punkty gastronomiczne i stragany z pamiątkami. Ulica ta stanowi przedłużenie Krupówek.

A na szczycie…

Turyści będąc na szczycie Gubałówki sporo czasu przeznaczają na delektowanie się krajobrazami. Jest to zupełnie zrozumiałe. Wiosną, latem, jesienią, czy zimą – pejzaże zawsze są bajeczne. Jednak na Gubałówce można też zrobić zakupy, czy skosztować pysznych dań z regionalnej kuchni. Ogromną atrakcją od kwietnia do listopada jest zjeżdżalnia grawitacyjna. Trasę pokonuje się na wózkach osiągających prędkość 23 km/h. Latem dla dzieci organizowane są na Gubałówce rozmaite zajęcia, m.in. plastyczne. Zimą natomiast można podziwiać akrobacje narciarzy z perspektywy wygodnego leżaczka. Na tym szczycie nie można się nudzić!

Droga powrotna

Kolej linowa Gubałówka z pewnością przypadnie do gustu, ale wracając ze szczytu warto wybrać inny środek transportu, tak dla urozmaicenia. Proponujemy skorzystać z oferty firmy zjazd.pl, wypożyczyć rower i właśnie nim udać się w drogę powrotną, a następnie zostawić pojazd na Krupówkach. Przejażdżka jednośladem to niesamowita przygoda. Do wyboru jest kilka malowniczych tras, o różnych stopniach trudności. Dlatego zarówno amatorzy, jak i doświadczeni cykliści znajdą coś dla siebie. Porcja aktywności na świeżym powietrzu przyda się każdemu. Przemierzając górskie tereny na rowerze dbamy o kondycję, sprawdzamy swoje możliwości, a przy tym dobrze się bawimy i cieszymy fascynującymi pejzażami.

 

Wypożyczalnie rowerów działają na Gubałówce, w centrum Zakopanego i w Kościelisku. W tych punktach pracujemy codziennie od 9-19.

  1. przy Butorowym Wierchu ul. Butorów 5 - zachodnia część Gubałówki

  2. na szczycie Gubałówki, przy kolejce PKL, na tarasie widokowym

  3. przy Górnych Krupówkach 71-73 - obok restauracji STEAK przy placu zabaw dla dzieci Letnia ZABAWA

Punkty rowerowe ZJAZD.pl - Tutaj możesz odebrać rowery, a oddać w innym naszym punkcie. Rowery to super atrakcje na Gubałówce, dzięki rowerom poznasz prawdziwą Gubałówkę, całą Gubałówkę, której pasmo ma 20 km długości. To najlepsze atrakcje na lato na Gubałówce.

Rowery